Regularne ćwiczenia a zdrowie
Czy aktywność fizyczna to recepta na zdrowie?
To jak się czujemy i w jaki sposób funkcjonują nasze organy i mięśnie w dużej mierze ma związek z aktywnością fizyczną. Waga tematu jest naprawdę bardzo duża – pojawiły się szczegółowe rekomendacje opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dotyczące czasu trwania oraz ilości ćwiczeń dla różnych grup wiekowych. Oprócz światowych wytycznych, które są całkowicie uniwersalne, Ministerstwo Zdrowia w Polsce również zwraca uwagę na istotność ćwiczeń fizycznych – to szczególnie ważne wśród dzieci, które zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcają na ruch. Według WHO, osoby w wieku 18 – 64 lat powinne w ciągu tygodnia poświecić około 150 minut na aktywność o średniej intensywności lub 75 minut o wyższym stopniu intensywności. Oprócz ważnego aspektu związanego z aktywnością fizyczną nie należy zapominać o odpowiednim rozciągnięciu mięśni przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Warto zaznaczyć, że wytyczne te dotyczą osób zdrowych, u których brak jest przeciwwskazań do aktywności fizycznej. WHO zaznacza, że grupa osób, która powinna zostać objęta szczególną opieką przed rozpoczęciem aktywności fizycznej to kobiety w ciąży lub w okresie połogu oraz osoby zmagające się z chorobami układu sercowo – naczyniowego.
Jak zaznacza Światowa Organizacja Zdrowia, rekomendowana ilość aktywności ruchowej w ciągu tygodnia w znaczącym stopniu zmniejsza ryzyko chorób takich jak: choroba niedokrwienna serca, choroby metaboliczne takie jak cukrzyca, która nazywana jest już chorobą cywilizacyjną. Aktywność fizyczna zmniejsza również ryzyko udaru i nadciśnienia tętniczego krwi. Oczywistym jest również, jak ruch wpływa na tkankę tłuszczową – aktywność ruchowa redukuje wagę ciała i zmniejsza otyłość, która jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu chorób. Aktywne osoby mają również zmniejszone ryzyko złamań kości. Udowodniono również, że osoby, które są aktywne fizycznie w mniejszym stopniu chorują na nowotwory – raka jelita grubego (jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn, a drugim u kobiet) oraz raka piersi – najczęstszego nowotworu kobiet (stanowi blisko 22% zachorowań w Polsce na wszystkie nowotwory wśród płci żeńskiej).
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Aktywność fizyczna przyczynia się również do poprawy samopoczucia, zmniejszenia stresu oraz napięcia nerwowego – idealnie pasuje tu określenie – „w zdrowym ciele – zdrowy duch”. Warto jednak zaznaczyć, że przed podjęciem regularnej aktywności fizycznej wskazana jest wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań, określających czy nie ma przeciwwskazań do uprawia sportu. Warto wykonać badania takie jak EKG czy też próba wysiłkowa. Pamiętaj, rozpoczęcie ćwiczeń powinno następować stopniowo, aby przyzwyczaić nasz organizm do nowych warunków. Dotyczy to zarówno intensywności, czasu trwania, oraz częstotliwości ćwiczeń. Każda aktywność fizyczna powinna być dopasowana do możliwości konkretnej osoby. Konieczna jest jednak edukacja, która w jasny i zrozumiały sposób uświadomi w jaki sposób ćwiczyć, aby nie działać w negatywny sposób na swoje zdrowie. Niezwykle ważna jest promocja aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, oraz osób po 65 roku życia, którzy zdecydowanie zbyt mało czasu poświęcają na ruch – szacunkowo z roku na rok ludzie ruszają się coraz mniej.
Decydując się na aktywność fizyczną nie można zapominać o właściwej diecie zapewniającej zapotrzebowanie na mikro- i makroelementy, oraz dostosowani jej do wydatku energetycznego- konieczne są właściwe proporcje białek, tłuszczy oraz węglowodanów.
Wiele osób wybiera jednak bierny tryb życia, opierający się na zbyt małej aktywności fizycznej. Jeśli masz taką możliwość, spaceruj jak najwięcej, a zamiast autobusu wybierz rower. Wolny czas z rodziną spędzaj aktywnie, zachęcając do uprawiania sportu najmłodszych.